Mieszkanie to nasza ostoja

przez | 10 lipca 2021
W każdym domu powinny znajdować się odpowiednie meble i naczynia, właśnie te, które tworzą z niego… dom. Chociaż to logiczne są tacy, którzy zapominają o tym. Jest to nie do końca nasza wina.

Praca zajmuje nam dużo czasu, mamy również inne zmartwienia, co najgorsze, nie mamy na nic czasu, tym bardziej, by zatroszczyć się o nasz dom. A to przecież nasze miejsce na ziemi, bezpieczna przystań, miejsce, do którego chcemy wracać. Gdziekolwiek jesteśmy, pragniemy zawsze, żeby wrócić tam, gdzie jesteśmy u siebie. Nieprzypadkowo mawia się, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu.

No dobra, ale co to znaczy, że mieszkamy w domu. No jak, dla zwyczajnego człowieka to pytanie będzie dość głupie. Przecież każdy wie, że jeśli mieszkamy gdzieś na stałe i mamy zameldowanie, to mieszkamy w domu. No rzeczywiście, ale jeśli się bliżej przyjrzymy temu zagadnieniu, jeśli odbierzemy to na bardziej głębszym pojmowaniu, to zauważymy, że dom jest pewnym stanem umysłu, którego nie da się mierzyć ani metrażem, ani jego wartością wyrażoną w pieniądzach.

Dom tworzy przede wszystkim rodzina, to osoby bliskie naszemu sercu, to mąż czy żona czekający na nas już od progu, to dzieci rozrabiające, to siedzący przed telewizorem dziadkowie. Dom to małe szczegóły, które tylko my dostrzegamy – dziura w ścianie, plama na suficie, podłoga, która jest krzywa i skrzypi. Dom to niedoskonałości, przecież , gdyby wszystko było doskonałe byłoby dość nudno, nieprawdaż? Dom to uwielbiane przez nas drobne rzeczy.

Mogą być to figurki i książki w pokoju gościnnym, mogą to być foremki do pierników (na przykład: formy do pierniczków na czy blacha do makowca (dla przykładu: forma do wypieku makowca), które nieodparcie są przez nas kojarzone dzieciństwem, gdy czekaliśmy, aż pyszności się w końcu upieką, a ich zapach roznosił się po całym domu. Teraz z wielką radością i z sentymentem rytuał ten powtarzamy i widzimy, że nasze też to czują – tą radość przeplataną z oczekiwaniem.

Cieszy nas to, bo dom to również małe radości, o które tak ciężko w świecie bez litości, gdzie nie ma czasu na drobne gesty i małe przyjemności, gdzie można przepaść niczym kamień w wodę… Dom to my, to nasze wnętrz i obietnica, że choćby świat walił się nam na głowę, będzie wszystko dobrze. Wszystko musi być dobrze, kiedy mamy swój dom.