Śniadanie to bez dwóch zdań najważniejszy posiłek dnia? Dlaczego więc niekiedy z niego rezygnujemy?

przez | 10 lipca 2021
Dość słusznie mawia się, że śniadanie to najważniejszy posiłek każdego dnia. Być może po przebudzeniu nie mamy ochotę, by coś przekąsić, jednakowoż już po porannym posiłku docenimy jego wartość – człowiek budzi się do życia! Śniadanie jest bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania, napędza nas żeby działać, budzi organizm do funkcjonowania, a również pozwala nam się skupić w pracy czy w szkole przez kilka pierwszych godzin, aż do drugiego śniadania czy lunchu. Praca na pusty żołądek bowiem to męka, nie można na niczym się skupić, bo mózg się buntuje, iż nie otrzymał właściwej dawki energii. I marację.

Choć mówi się w mediach i nie tylko, przecież mówiło się i pewnie u nas w domu, że pora śniadaniowa to najważniejsza pora dnia, wiele osób lekceważy te zalecenia. Niektórym po prostu śniadanie nie przechodzi przez przełyk. Z jakich przesłanek to wynika? Są różne przyczyny. Najbardziej znana to ta dość błaha: deficyt czasu. No tak, jedna osoba powinna błyskawicznie biec na zajęcia, druga do pracy, trzecia w ogóle na nic nie może znaleźć czasu. Na pytanie: „jak to bez śniadania?”, najczęściej pada odpowiedź, iż śniadanie będzie w drodze lub w pracy, że przecież zawsze jemy w biegu i jest dobrze i tak dalej. Inną przyczyną jest fakt, iż niektórym ludziom śniadanie po prostu nie smakuje.
Nie potrafią zaaprobować tego pierwszego posiłku, bo sprawia im to wielką trudność. Przełyk jest jakiś ściśnięty, więc śniadanie jest męką, na którą nie chcą się decydować po raz kolejny. Może to wynika ze stresu, gdyż to przecież początek dnia, cały dzień przed nami, sporo niepokojących sytuacji w domu, w pracy, nie jest jasne jak sobie z nimi damy radę, tak więc organizm reaguje. Zdarza się jednak, że właśnie takie osoby, które rezygnują ze śniadania, gdyż mają trudność z jego przyjęciem zjadają obfite kolacje. Wiadomo, wieczór, koniec dnia, czeka nas już tylko miły sen, więc można się najeść. Niestety, oto nie jest zbyt zdrowe, nie dość, że możemy mieć kłopoty żołądkowe, to jeszcze przez to słabo się wysypiamy. Dodatkowo, dla osób, które nie chcą przybrać na wadze – tym sposobem szybko tyjemy. Pamiętajmy więc o jedzeniu śniadania, to naprawdę niezbędna część dnia. Przygotujmy je z należytą starannością, skorzystajmy z pięknych pojemników na pieczywo lub innych akcesoriów (podstawek do jajek), skorzystajmy z pięknych talerzy i kubków, a przekonamy się, iż śniadanie to jedna z najbardziej przyjemnych chwil dnia. Ja osobiście polecam najczęściej takie specjalne koszyki na pieczywo. Tak więc smacznego!