Kawiarka włoska świetnym sposobem na wspaniałą kawę

przez | 10 lipca 2021
Nie możesz wyobrazić sobie porannego szykowania bez przepysznej kawy? Po południu również zapewne uwielbiasz odpocząć z filiżanką małej czarnej, toteż powinieneś zastanowić się nad zakupem kawiarki włoskiej.

Kawiarki włoskie umożliwiają w nieskomplikowany sposób przygotować świetną kawę. Składają się z podstawki, lejka, w który wsypujemy kawę oraz z czajniczka. Najpierw wlewamy wodę, uważając, by nie przekroczyła wyznaczonego poziomu. Najlepiej użyć wody filtrowanej, dzięki temu ustrzeżemy się przed kamieniem. Następnie nasypujemy kawę do lejka, lecz nie trzeba jej ubijać.

To istotne, ponieważ niejeden człowiek ma nawyk ubijania utrwalony z ekspresów – w przypadku kawiarek starczy tylko wyrównać powierzchnię przemielonych ziarenek oraz otrzepać to, co pozostało na krawędziach – kawiarki marki Bialetti. Później przykręcamy czajniczek do nadmienionej podstawki i ustawiamy wszystko na kuchence. Trzeba pamiętać, że podgrzewamy wyłącznie dno kawiarki, nie zaś jej boki, ponieważ w ten sposób błyskawicznie przypalimy jej rączki. Po paru minutach, nim kawa się zagotuje, zdejmujemy ją z palnika. Jeśli przez nieuwagę zagotujemy kawę, nabierze nieprzyjemnego, kwaśnego posmaku, więc będziemy musieli zaparzyć ją jeszcze raz. Trzeba dodać, że wyróżnia się 2 warianty kawiarek. Pierwszy typ to kawiarki włoskie z aluminium. Z tego tworzywa powstała pierwsza kawiarka, jednak aluminium ma kluczowy mankament, a mianowicie nie może być użytkowane na kuchenkach indukcyjnych. Drugim typem kawiarki są kawiarki ze stali. Tych artykułów można używać na wszelkiego rodzaju kuchenkach, toteż są bardziej uniwersalne. Dobrze jest się nad nimi zastanowić, gdyż pozwalają na przyrządzenie kawy o równie miłym zapachy, co w kawiarce aluminiowej. Kawiarki odróżniają się między sobą także ich wielkością – jeżeli pijemy kawę sami albo we dwoje, nie wybierajmy takiej, w jakiej przygotujemy kilkanaście filiżanek, ponieważ nie pozwalają na zrobienie mniejszej ilości kawowego napoju.

Kawiarki włoskie zdobyły już spore grono zwolenników, a nawet są konkurencją dla nowoczesnych ekspresów. Jeżeli ty również chciałbyś napić się dobrej kawy i poczuć jej niezrównany zapach, powinieneś wybrać właściwą kawiarkę. Na pewno nie będziesz żałować nowego nabytku do kuchni, a budzenie się wczesnym rankiem będzie milsze.